Z jakich narzędzi warto korzystać w pracy naukowej?

Od narzędzi cyfrowych po wirtualne laboratoria: jak wykorzystać nowoczesne technologie do rozwoju kariery naukowej?” – W czasach, gdy rozpoznawalność naukowa buduje się w sieci, platformy takie jak Google Scholar czy ResearchGate stają się kluczowe dla sukcesu badaczy. Dzięki nim nie tylko publikujesz wyniki swoich badań, ale i śledzisz ich cytowalność oraz nawiązujesz kontakty z innymi naukowcami. Menedżery bibliografii zaś, jak Zotero czy Mendeley, pozwalają łatwo zarządzać źródłami i formatować cytowania, oszczędzając cenny czas. To wszystko sprawia, że współczesna technologia staje się niezastąpionym wsparciem w budowaniu naukowej marki i efektywnej pracy badawczej.

Wstęp

Jeśli przeczytałeś poprzednie wpisy na naszym blogu, na pewno już sporo wiesz o artykułach naukowych. Rozumiesz procesy ich tworzenia oraz publikacji, znasz najważniejsze elementy tekstu naukowego oraz potrafisz wybrać czasopismo do publikacji swojej pracy. W tym momencie chcemy przedstawić Ci kilka narzędzi, które przydadzą się zarówno na etapie pisania pierwszego artykułu naukowego oraz później, gdy będziesz chciał/-a budować rozpoznawalność swoich prac.

Dlaczego cytowania są tak ważne?

Cytowania, czyli powołanie się we własnym tekście na pracę innego autora, są istotnym wyznacznikiem dorobku naukowego każdego naukowca. Im więcej cytowań uzyskują Twoje teksty, tym większe mają one znaczenie w kontekście podejmowanego przez Ciebie tematu. Ponadto, cytowania mogą być brane pod uwagę w procesie ewaluacji instytucji akademickich, przy awansach zawodowych oraz w procesie ubiegania się o granty badawcze.

Dlatego też, aby badać poziom cytowania swoich prac naukowych, a jednocześnie móc kreować swoją markę osobistą w świecie nauki, warto wziąć pod uwagę założenie kont w serwisach, o których opowiadam w kolejnych akapitach.

Obserwuj nasze przedsięwzięcia!

Zapisz się na listę mailingową i otrzymuj na bieżąco informacje o kolejnych inicjatywach!

"Facebook" dla naukowców

Google Scholar można uznać za najbardziej popularne narzędzie, przy pomocy którego można promować swój dorobek naukowy. Założenie konta w tym popularnym serwisie Google jest bardzo proste. Dostęp do serwisu umożliwia podpinanie zamieszczonych w sieci artykułów do prywatnego konta, a także pomoże śledzić cytowania opublikowanych tekstów.

Rysunek 1. Widok przeglądarki w aplikacji Google Scholar
Źródło: https://scholar.google.com/ [dostęp: 30.09.2024]

Kolejnym narzędziem jest ResearchGate – typowa platforma społecznościowa dla naukowców (Academic Social Networking Services). Umożliwia ona publikowanie swoich prac oraz budowanie sieci kontaktów z innymi badaczami. Ponadto, można w niej umieszczać informacje o swoim profilu naukowym zawierający informację np. o uczelni czy obszarach zainteresowań. Można również obserwować innych użytkowników oraz samemu być obserwowanym przez innych badaczy. Platforma udostępnia także liczne narzędzia analityczne – otrzymujemy dane o liczbie czytelników, osobach cytujących, a także informacje o tym, kim oni są.

Rysunek 2. Widok przeglądarki w aplikacji ResearchGate
Źródło: https://www.researchgate.net/ [dostęp: 30.09.2024]

Na koniec warto wspomnieć o Publons. Jest to serwis, który na początku kariery naukowej może być mniej istotny, ale z czasem z nabierze znaczenia i może okazać niezbędny. Platforma tworzona jest przez twórców Web of Science przez co artykuły, które zostaną opublikowane w czasopismach o wyższej renomie będą automatycznie dodawane do profilu w serwisie Publons. Dlatego w ramach tego środowiska nie trzeba niczego uzupełniać, ponieważ platforma sama pobierze dane na podstawie ID w Web of Science.

Dla doświadczonych naukowców Publons udostępnia pewną bardzo ciekawą innowację. Na platformie można udostępniać informację o przeprowadzonych recenzjach artykułów, co może być jednym z elementów budowania swojego wizerunku w środowisku akademickim.

Jak już zapewne wiesz, w trakcie prowadzenia badań naukowych czy potem pisania artykułu naukowego, nieodzowne jest korzystanie z wielu źródeł wiedzy. Mogą być to książki, monografie, artykuły czy raporty. Aby ułatwić sobie prace z tymi źródłami, warto jest skorzystać z pomocy menedżerów bibliografii. Ułatwiają one bowiem m.in.

  • tworzenie cytowań – poprzez integrację z edytorami tekstu, automatycznie wstawiają one odpowiednio sformatowane cytowania do treści artykułu;
  • zarządzanie bazą źródeł – umożliwiają one przechowywanie dokumentów w jednym miejscu, a także co ważne, dają możliwość wstawiania własnych notatek do poszczególnych publikacji;
  • formatowanie bibliografii – menedżery bibliografii automatycznie tworzą bibliografię zgodnie z wymaganym stylem (m.in. APA czy Chicago itp.), co znacząco oszczędza czas i zapewnia zgodność ze standardami wydawniczymi;
  • wyszukiwanie źródeł – programy bibliograficzne pozwalają na przeszukiwanie baz danych czy stron bibliotek, co znacząco przyspiesza proces znajdowania wartościowych publikacji.

Najbardziej znane menedżery bibliograficzne to:

  • Zotero – bezpłatny;
  • Mendeley – bezpłatny;
  • Citavi – bezpłatny z opcjami premium;
  • Endnote – płatny.

Więcej o menedżerach bibliografii możesz dowiedzieć się z innego naszego artykułu, w którym porównujemy ze sobą 3 wybrane oprogramowania.

Podsumowanie

Współczesna technologia potrafi ułatwić nam życie w bardzo wielu obszarach naszego funkcjonowania. Skorzystaj z tego, także w przypadku swojej pracy naukowej. Zastanów się nad instalacją jednego z menedżerów bibliograficznych (możesz pobrać kilka i porównać, który najbardziej Ci odpowiada), a po opublikowaniu pierwszego artykuły naukowego, nie zapomnij o założeniu konta na jednej z akademickich platform społecznościowych.

Jeśli interesują Cię kolejne edycje programu Science-Up oraz inne inicjatywy wspierające rozwój naukowy i podnoszące kompetencje studentów i doktorantów, serdecznie zapraszamy do zapisu na naszą listę mailingową! Będziesz na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, warsztatami i możliwością uczestnictwa w ciekawych projektach.

Nie przegap szansy, aby dołączyć do grona młodych i ambitnych naukowców!

Podziel się swoją opinią o artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *